Škrečok džungarský (škrečulence)
Mláďatá:
Vytváram sériu článkov o mláďatách škrečkov alebo ako ich ja volám o malých škrečulencoch :-). Moje skúsenosti s mláďatami škrečkov (ďalej len škrečulence) niesu veľké, nakoľko som ich mal prvý krát, ale dúfam, že moje aspoň čiastočné informácie vám pomôžu. Článok si rozdelíme do jednotlivých etáp ako idú za radom.
Gravidita:
Najprv je potrebné zistiť, či je samička gravidná. Zistíme to buď tým, že sme si to naplánovali požičaním samčeka a nechali sme ich nejaký čas spolu. Alebo to zistíme tým, že má samička podozrivo veľké bruško- spozorujete to keď, si ju beriete na ruky a niečo sa vám na nej nezdá, v našom prípade teda bruško. Ak si to všimnete, tak už bude naozaj veľké a onedlho nastane pôrod, keďže gravidita u škrečkov prebieha veľmi rýchlo. Ja som to spozorovala teda tím druhým spomínaným spôsobom. Prvé, čo som spravila je, že som sa celej rodine vychvaľovala že príde prírastok do rodiny, aj keď som tomu sam verila len tak na 30 %, ale už budem vedieť keď sa mi to nabudúce stane. Gravidita u škrečkov džungarských trvá cez 21 dní. Takže si to treba všimnúť rýchlo :-))
Pôrod:
Keď mám pravdu povedať, tak neviem ako pôrod prebieha, či je hlučný alebo nie, ale ja som ho vôbec nespozorovala. No čítala som, že ich rodí postupne a vylizuje ich a prehryzie pupočnú šnúru. Škrečulencov sa môže u džungarských narodiť od 4 do 8 mláďat, ale niekedy sa stane, že majú 1-2 mláďatá alebo aj cez 10. Škrečky džungarské, zvyknú vrhnúť mláďaťa tak 3 až 7 krát do roka! Mláďaťa majú cez 1 až 1,5 g, sú maličké ako stredne veľký necht a ich farba je ružová až miestami červená. Sem tam sa stane, že samička porodí niektoré mláďatá mŕtve, v tomto prípade samička zvykne mláďa spapať- aspoň som to tak čítala. Viem, že sa to zdá dosť nechutné, ale ona si uvedomuje, že obsahuje veľa potrebných živín a tým aj pomôže ostatným mláďatám, keďže budú mať dostatok mliečka. Prípadne tým samička aj zabráni rozkladu mláďaťa v hniezde a tým aj prípadnej infekcií.
Prvé chvíle škrečuleniec:
Ak sú už mláďaťa na svete, v žiadnom prípade ich nesmiete chytať, keďže by sa mohlo stať, že ich samička nechá. Ja som to zistila celkom náhodou, myslím to, že porodila. Keďže mám akvárium na skrinke pri hlave, počujem o všetkom čo sa tam deje (niekedy je to až prekážajúce :-) ).
Započula som ako keby malé mliaskanie a samička sa mi nejako dlho neukázala, keďže zvykne hneď, keď sa objavím pri akváriu, prosiť, aby som ju zobrala na ruky. Vtedy mi napadlo, či náhodou neporodila. Po poriadnom preskúmaní a nahliadnutí do domčeka som na veľké prekvapenie a radosť zistila, že má malé škrečulence :-). Najskôr som ich videla len tak trocha keď som samičku vylákala z domčeka. V ten deň, ako som to zistila, som bola veľmi šťastná a bola som asi do 3 ráno hore, čo som od šťastia nevedela zaspať, aj keď som skoro ráno vstával. Zo začiatku som si myslela, že sú 4 keďže som na nich dobre nevidel, lebo boli celé zahalené v peknom hniezdočku od servítkov a vaty.
Prvý týždeň škrečuleniec:
Prvý týždeň malých škrečulienec sa nedeje nič extra zaujímavé. Treba ich sem tam pozrieť, asi raz za deň, aby ste zistili ako sa majú, či je všetko v poriadku atď... V žiadnom prípade nesmiete zabudnúť dávať samičke veľké množstvo vody a jedla, aby mala dosť živín na tvorbu mliečka. Ak by nemala, mohlo by sa aj stať, že nejaké živé mláďatko spapá, aby zabezpečila prežitie ostatným. Takže určite na to nezabudnite. V prvom týždni života škrečkov budete mať potrebu vyčistiť akvárium alebo klietku.
Zvyknem to robiť každé tri dni, ale v tejto situácií som si nechcela dovoliť vymieňať piliny. Takže som počkala kým mali tak 6-7 dní, opatrne som vybrala domček, vyčistila akvárium (klietku) a nasypala nové piliny. Potom som jemne, opakujem veľmi jemne, presunula mláďatká do akvária (klietky). Samičku a samčeka je dobré zatvoriť niekde mimo, hlavne samičku, aby nebola z tejto situácie nervózna. Ako budú škrečulence v akváriu (klietke) s čistými pilinami, tak dočistíme aj domček a opatrne ich prenesieme spať. V žiadnom prípade sa ich nesmiete dotknúť, treba ich prenášať s hniezdom, v ktorom sú alebo opatrne ich premiestniť pomocou nejakého papierika tak, že si ich na ten papierik naberiete. Tak v tom 7. dni ich života zistíte (aj pri výmene pilín), že už majú malý kožuštek, takže už nie sú celé ružové. Tiež na veľké prekvapenie zistíte, že už papajú semiačka a potravu (samozrejme že pijú aj mliečko). Samička si vo veľkom "pchá" potravu do vačkov a veľmi sa na ňu teší. Nosí ju teda škrečulencom vo veľkom množstve. A škrečulence keď papajú tak to vyzerá veľmi pekne lebo sú ešte slepé a strašne maličké :-)
Druhý týždeň škrečuleniec:
Na druhý týždeň života vašich škrečuleniec sa vám začnú preberať, niežeby doteraz nežili, ale prosto začnete pozorovať že ich máte. Tak na 8.-9. deň začnú ako keby mňaukať :-), aj keď viem že to niesu mačky, ale nevedela som ako to nazvať :-). 10.-11. deň škrečulence začnú škrabať (hrabať) v domčeku a začínajú vyliezať a chodiť po celom akváriu (klietke) ako besné, no nie zase až tak rýchlo, ale vidno, že sa chcú niekde dostať a všade lezú, aj keď sú ešte slepé.
Najväčšie mindráky má z toho samička, keďže sa ide zblázniť z toho, ako ich doslovne naháňa po celom akváriu (klietke) a keď jedno v zuboch donesie do domčeku a ide po druhé tak pokiaľ sa s tým druhým vráti, tak to prvé už niekde odišlo- no proste na nervy :-). Ale samička po určitom čase začína chápať, že ich nemôže všetkých ustrážiť a už si na tom nedá tak záležať. Na 12. deň majú škrečky celkom veľkú srsť a sú veľmi pekné. Tiež sa im začínajú otvárať očká a ich pátranie sa zintenzívni, dokonca si už pôjdu aj do misky s potravou, niekedy sa do nej celé vojdú :-) a tiež už aj pijú vodu. Tu skončím môj článok o škrečulencoch :).